خدمات VOIP

 امروزه بسیار معمول هست  که اغلب شرکتها دارای افیس های شاخه ای یا شعبی در شهر های مختلف هستند و گاها در کشورهای مختلف هم شعبی دارند .  با یک شعبه  در مکان دور دست یک شرکت میتواند خدمات بهتری را  برای مشتریان  ارائه دهد ،  در موارد دیگر  شرکت مزبور  میتواند  از کارکنان نه چندان گران  در مکانهای دور دست  برای فراهم ارودن  خدمات و سرویس دهی جهانی استفاده کند .  ارتباط مناسب و مطلوب  مابین  شعب مختلف یک شرکت  همان عامل کلیدی  برای مدیریت کارامد و بهره وری و سود دهی  بالای ان سازمان میباشد .  بطور سنتی  نصب و اجرا و حفظ شبکه های صوتی  داخلی شرکتی  در میان  مکانهای دور از دسترس یک کار تخصصی و هزینه بر هست . . محصولات گروه زیرو برای کمک به  شرکتهای کوچک  و  در حد متوسط برای اینکه براحتی  سیستم صوتی و شبکه داده  خود را در  اندازه هایی که بتوان در هزینه صرفه جویی کرد مقدور میسازد.

Voipچیست ؟

شبکه‌های مخابراتی به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگی امروز بیش‌ترین سهم را در تبادل اطلاعات و اخبار به عهده دارند. این فناوری که قدمتی بیش از صد سال دارد، صورت پیشرفته‌تری به خود گرفته است و خود را با نیازهای جدید تطبیق داده است تا به صورت امروزی درآمده است. امروزه انتقال تماس، کنفرانس های تلفنی، نمایش‌گر شماره تلفنی و … همه و همه سرویس هایی هستند که از سوی مراکز مخابراتی و بر پایه شبکه‌های مخابراتی ارایه می‌شوند. با وجود این، هنوز مشکلات حل نشده بسیاری در شبکه‌های مخابراتی موجود است که نیاز به بررسی بیش‌تر دارد. مواردی نظیر هزینه بالای نگه‌داری این شبکه‌ها، ارایه‌ی دشوار سرویس های جدید،‌ هزینه‌ی بالای نصب و راه اندازی و گسترش شبکه‌های مخابراتی و ناتوانی در ارایه‌ی خدمات خاص از این مشکلات هستند. با مطرح شدن شبکه‌های کامپیوتری (به خصوص اینترنت) و امکان برقراری ارتباط به صورت سوییچ بین بسته‌های داده (Packet Switching) ارسال داده بر روی این شبکه‌ها به صورت جدی مطرح شد و در تمامی موارد موفقیت آمیز نمود. اگر زمانی دستگاه های فکس و تلکس بر روی شبکه‌های مخابراتی سنتی متن و تصویر را از جایی به جای دیگر منتقل می‌کردند، امروزه پست الکترونیکی و پیام‌های بین کامپیوتری این جای‌گاه را به دست آورده‌اند، به نحوی که صورت قدیمی ارسال اطلاعات را تحت شعاع خود قرار داده‌اند. در جایی که اطلاعات منتقل شده بر روی شبکه‌های کامپیوتری شکل صوتی به خود بگیرند (VOIP (Voice Over IP
مطرح می‌شود. البته شایان گفتن است که برای داشتن یک ارتباط از نوع VOIP باید شبکه‌ای بر پایه پروتکل IP داشته باشیم. حال با توجه به این که بزرگ‌ترین شبکه بر پایه VOIP شبکه اینترنت است، به طور معمول از این فناوری به عنوان منتقل کننده صدا بر روی شبکه اینترنت یاد می‌شود.
این تکنولوژی در واقع نوع جدیدی از دستگاه های مخابراتی است که بر روی بستر شبکه های کامپیوتری فعالیت می کند، لذا علاوه بر این که تمامی انتظارات از یک مرکز مخابرات را برآورده می سازد، برای ارائه خدمات و سرویسهای نامحدود و جدید انعطاف پذیر می باشد و همین امر باعث گردیده که فعالان عرصه ارائه خدمات مخابراتی بتوانند با سرمایه گذاری کم و مخارج عملیاتی پایین، طیف وسیعی از سرویسها را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند و نیز کاربرد و توسعه IP Phoneها برخلاف سیستمهای مخابراتی سنتی منجر به همگرا شدن سرویسهای صوتی، تصویری و داده ها شده است که دیگر نیازی به سرمایه گذاری جداگانه روی تک تک سرویسهای مخابراتی نمی باشد و سرمایه گذاری فقط روی تکنولوژی IP Phone متمرکز می گردد.

 

 

 

 

 

 مزایای استفاده از VoIP نسبت به PSTN  (شبکه تلفنی سوئیچ عمومی )

در زمان استفاده از خطوط PSTN ، کاربران عملا” هزینه زمان استفاده شده توسط شرکتی که  مدیریت خط PSTN را  برعهده دارد ،‌ پرداخت می نمایند و هر اندازه که بیشتر با تلفن صحبت نمایند هزینه بیشتری را نیز می بایست پرداخت نمایند. علاوه بر این ، نمی توان بطور همزمان با بیش از یک شخص گفتگو نمود .
در فن آوری VoIP می توان هر زمان و با هر شخص گفتگو نمود . کافی است که در آن مقطع زمانی سایر افرادی که شما می خواهید با آنان گفتگو نمائید نیز به اینترنت متصل شده باشند .  مکالمه برقرار شده تا زمان دلخواه ( مستقل از هزینه های مربوطه ) می تواند ادامه یابد. علاوه بر این ، می توان در یک زمان با چندین نفر گفتگو نمود . در زمان گفتگو با سایر افراد و بطور همزمان می توان با آنان داده ئی ( نظیر تصاویر ، نمودارها و تصاویر ویدیوئی )  را نیز مبادله نمود .

سوئیچ‌مداری ابتدایی‌ترین سیستم‌های به کار رفته در شبکه‌های تلفن طی ۱۰۰ سال اخیر است، تماس‌هایی که داخل چنین شبکه‌ای برقرار می‌شود یک خط تلفن را به واسطه ارتباط دو نقطه مختلف اشغال می‌کند. بدین طریق تماس‌های برقرار شده را یک مدار می‌نامند. این روش اساس شبکه‌های تلفنی سوئیچ عمومی یا (PSTN) است.

اگر مبنای خطوط تلفن را فیبرهای نوری درنظر بگیریم، در چنین حالتی مکالمات دیجیتالی شده طرفین در هر سوی خط (ارسال و دریافت) با نرخ سرعتی برابر ۶۴ kb بر ثانیه منتقل می‌شود، که در مجموع برای هر دو طرف معادل ۱۲۸ (kbps) است.
در این نوع ارتباط هنگامی که یکی از طرفین صحبت می‌کند طرف دیگر به آن گوش می‌دهد. به این معنی که در هر زمان تنها نیمی از ارتباط فعال است و عملا نیم دیگر ظرفیت ارتباطی به هدر می‌رود، به علاوه در هر مکالمه تلفنی بخش قابل توجهی از طول زمان مکالمه را سکوت (هیچ یک از طرفین صحبتی نمی‌کنند) تشکیل می‌دهد.
اما در سامانه VOIP قادریم تا بسته‌های۲ دیجیتالی را که تنها حاوی مکالمات طرفین است روی خطوط تلفن ارسال کنیم و از ارسال پیوسته داده‌ها (شامل کل زمان مکالمات و سکوت میان آنها) جلوگیری کنیم. این امر اساس کار شبکه‌های سوئیچ تلفنی بسته را تشکیل می‌دهد.
بنابراین شبکه‌های تبادل داده نمی‌توانند از سیستم سوئیچ مداری استفاده کنند، بلکه برخلاف آنها که ارتباط را به طور پیوسته برقرار می‌سازند، طول هر ارتباط به شکل منقطع و براساس حجم داده‌‌های تشکیل‌دهنده هر بسته تعیین و برقرار می‌شود، این روند به شکل زیر انجام می‌شود:
۱- رایانه مبدا (فرستنده) داده‌ها را به شکل بسته‌های کوچک درآورده و یک نشانی که بیانگر مشخصات مقصد مورد نظر است به آن الصاق می‌کند.
۲- هر بسته شامل اطلاعاتی است که می‌تواند از فایل‌های موسیقی، تصویر، متن و یا نامه الکترونیکی تشکیل شده باشد.
۳- رایانه فرستنده هر بسته را برای نزدیک‌ترین روتر موجود در شبکه ارسال می‌کند، روتر فوق نیز پس از دریافت بسته آن را به نزدیک‌‌ترین روتر به رایانه مقصد، منتقل کرده و از آنجا برای رایانه مقصد ارسال می‌شود.

فناوری VOIP از روش پیش‌گفته برای ارائه خدمات تلفنی بهره می‌برد. VOIP مزایای زیادی نسبت به سامانه‌سوئیچ‌مداری دارد. برای مثال انتقال چندین مکالمه همزمان روی یک خط تلفن و کاهش هزینه براساس کاهش طول زمان مکالمه از مزایای فوق هستند چنان‌چه اگر یک مکالمه را از طریق خط تلفن عادی در شبکه سوئیچ‌مداری به مدت ۱۰ دقیقه برقرار کنیم، باید هزینه ۱۰دقیقه مکالمه را پرداخت کنیم اما در مقابل یک تماس تلفنی مشابه درسامانهVOIP تنها ۵/۳ دقیقه از ۱۰ دقیقه فوق را دربر خواهد گرفت و کاربر تنها هزینه ۵/۳ دقیقه را می‌پردازد از طرفی زمانی برابر ۵/۶ دقیقه از ۱۰ دقیقه، خط تلفن آزاد است بنابراین، خط این ظرفیت را خواهد داشت که دو یا چند مکالمه همزمان روی آن انجام گیرد.

بازدید 2016 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « خدمات شبکه خدمات وایرلس »

ما را در شبکه هاي اجتماعي دنبال کنيد